Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судді Верховного Суду взяли участь у семінарах щодо законодавчих реформ відповідно до Будапештської конвенції

29 квітня 2025, 16:42

З метою підтримки і сприяння прискоренню законодавчих реформ у сфері кіберзлочинності й електронних доказів проєкт Ради Європи CyberUA провів семінар з гармонізації національного законодавства у сфері електронних доказів відповідно до вимог Конвенції про кіберзлочинність (Будапештська конвенція) та впровадження правових реформ у контексті вимог Другого додаткового протоколу до неї.

До семінару долучилися голова Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Олександр Марчук, суддя ВС у ККС Сергій Єремейчук, суддя Великої Палати Верховного Суду Ольга Булейко і начальник управління аналітичної та правової роботи Касаційного кримінального суду департаменту аналітичної та правової роботи ВС Ольга Бринзанська.

Станом на 2025 рік у КК України закріплено відповідальність за практично всі діяння, які Будапештська конвенція визначає як правопорушення. Зокрема, в КПК України передбачено обшук, арешт і отримання інформації з комп’ютерних систем. Хоча про це прямо не йдеться, проте можна зробити висновок, що негласний доступ до комп'ютерної системи без відома її власника також охоплює, за потреби, додатковий пошук у мережі. Це частково відповідає ст. 19 Будапештської конвенції.

Також можна говорити про часткову імплементацію положення ст. 14 Конвенції щодо сфери процедурних положень. Так, КПК України не заперечує можливості збору доказів в електронній формі, але не передбачає ні такого виду доказів, як електронні докази, ні особливостей їх процесуальних джерел, ні порядку збирання доказів.

На цьому наголосив голова ККС ВС Олександр Марчук у межах свого виступу.

Олександр Марчук також зауважив, що водночас статті 16 і 17 Конвенції, які стосуються термінового збереження комп’ютерних даних та термінового збереження і часткового розкриття даних про рух інформації, залишаються неімплементованими.

Законодавство України поки що не передбачає механізмів, які б дозволяли терміново зберігати відповідні дані чи забезпечувати їх часткове розкриття для ідентифікації джерел і маршруту передавання інформації.

Цей захід об’єднав суддів, представників правоохоронних органів та органів державної влади для обговорення процесу реформування кримінального процесуального законодавства України.

Учасники підтримали прискорення законодавчих реформ у сфері кіберзлочинності й електронних доказів відповідно до Будапештської конвенції та узгодили основні напрями реформ, фокусуючись на дотриманні вимог Конвенції щодо процесуальних повноважень.

Верховний Суд